Toplu Ürün Satışı

Bu işlemi yapmadan önce aşağıdaki işlemleri yaptığınızdan emin olunuz.

Ürünlerinizi pazaryerlerinde satışa sunmak için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekir;

Entegrasyonlar > Toplu Pazaryeri İşlemleri > Yeni İşlem alanından her pazaryeri için ayrı ayrı Yeni İşlem diyerek yeni emirler oluşturmanız gerekir.

Karşınıza gelen ekranda; Ad bölümüne herhangi bir hatırlatıcı isim girebilirsiniz.

Pazaryeri ve Mağaza bölümlerinden hangi pazaryerine ve hangi mağazanıza ürünlerin aktarılmasını istiyorsanız ilgili mağazaları seçiniz.

İşlem bölümünden Ürün Gönderme işlem tipini seçiniz.

Zamanlama bölümü Hiçbir Zaman olarak kalsın. Bunu ürünleri gönderme işlemi tamamladıktan sonra otomatik çalışması için Günde 1 Kez şeklinde seçeceğiz. Dilerseniz siz diğer zaman aralıklarınıda seçebilirsiniz.

Kategori, Ürün Kaynağı ve Markalar bölümünden hangi kategori, xml veya excel dosyaı ve hangi markaların seçtiğimiz pazaryerinde satılmasını istiyorsak buna uygun kategor, marka ve xml’leri seçiyoruz.

Müşterilerimiz en çok bu bölümde Kategoriler ve Markalar için Tümünü Gönder seçimi yapmakta ve Ürün Kaynağı bölümü içinde tümünü seç diyerek tüm xml ve excel dosyalarındaki ürünleri aktarmaktadır. Alt kısımlarda yer alan diğer Pasif ürünlerin ve Stokta olmayan ürünlerin aktarılması ile ilgili alanları kendi tercihimize göre seçiyoruz.

Örnek: N11 Ürün Satışı

N11’e uygun anlatım:

Hazırlık Süresi alanı N11.com için mağaza kalitenize bağlı olarak 1 günden başlayarak artarak devam edebilir. Yeni açılmış bir n11.com mağazanız var ise başlangıçta bu değer 2 olarak belirlenecektir. Mağazanızın kalite puanı düşerse eğer n11.com bu süreyi zaman içersinde arttırarak 3 veya daha fazla yapabilir. Bu tamamen n11.com tarafından uygulanmaktadır.

Teslimat Şablonu alanından N11.com satıcı mağazanız üzerinden eklemiş olduğunuz teslimat kargo şablonunuzu seçmeniz gerekir. İlgili alanda teslimat kargo şablonu seçimi göremiyorsanız n11.com satıcı panelinize girerek ekleyiniz. Teslimat şablonu eklendikten sonra ortalama 10 dk içerisinde sistemimiz tarafından algılanır ve ilgili alandan sayfayı yenileyerek seçebilirsiniz.

Yeni İşlem butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda Ürün Gönderme işlem emirleri oluşturmanız gerekiyor.

UYARILAR:

  • Bu işlemi yaparken N11 için hazırlık süresini mağaza puanınıza bağlı olarak 2 gün veya 3 gün olarak yazılmalıdır.
  • Epttavm ürün gönderirken desi alanı min. 1 olmalıdır.
  • Zamanlama bölümünden "günde 1 kere" seçimi yaparsanız eğer sistem ilerleyen süreçte yeni eklediğiniz ürünleri de kontrol ederek pazaryerlerinde satışa gönderir.
  • Ürünlerinizi toplu olarak pazaryerlerine aktarabilmek için Kategorilerinizin ilgili pazaryerleri ile eşleştirilmiş olması gerekmektedir. Sistem eşleştirilmesi yapılmamış kategorilerin altındaki ürünleri pazaryerlerine aktarmayacaktır. Yalnızca kategorisi eşleştirilmiş ürünler pazaryerlerine aktarılacaktır.

Toplu Ürün Çekme

Ürünlerinizi pazaryerlerinde satışa sunmak için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekir;

Entegrasyonlar > Toplu Pazaryeri İşlemleri > Yeni İşlem alanından her pazaryeri için ayrı ayrı Yeni İşlem diyerek yeni emirler oluşturmanız gerekir.

Karşınıza gelen ekranda;

Ad bölümüne herhangi bir hatırlatıcı isim girebilirsiniz.

Pazaryeri ve Mağaza bölümlerinden hangi pazaryerine ve hangi mağazanıza ürünlerin aktarılmasını istiyorsanız ilgili mağazaları seçiniz.

İşlem bölümünden Ürün Çekme işlem tipini seçiniz.

Zamanlama bölümü Hiçbir Zaman olarak kalsın.

Varsayılan KDV Oranı bölümüne ürünler sisteme eklenirken kdv oranı olarak %18 oranında kdv uygulansın isterseniz 0.18 yazın, %8 oranında kdv uygulansın isterseniz 0.08 yazın.

Sonrasında ilgili ekrandaki Kaydet butonuna tıklayarak işlem emrini kaydedin. Kaydettikten sonra ekranın üst kısmında görünecek olan Ürünleri Aktarmaya Başla butonuna tıklayarak ürünlerinizi ilgili pazaryerinden çekebilirsiniz.

Önemli Uyarı

Toplu olarak ürünleri listeleme işlemi başlattığınız zaman bu işlem tüm ürünleri %100 listeleyecektir şeklinde bir kesinlik yoktur. Bu durum tüm pazaryerleri için değişiklik gösterebilmektedir. Ürün verilerinizdeki bir eksiklik ve/veya çeşitli hatalar sebebi ile pazaryeri firmaları ürünlerinizin listelenmesine izin vermeyebilir.

Bu gibi durumlarda Entegrasyonlar > Pazaryeri Monitörü sayfasından ürünleriniz için hata mesajı alınmış ise bu hata mesajlarına göre ürünlerinizde gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekebilir veya her pazaryeri firması ürün listeleme işlemi esnasında sizden ürüne ait kategorilere göre değişen özellik seçimleri isteyebilir. Bu gibi durumlarda ürünleri tekli olarak listelemeniz gerekir ve ürünleri pazaryerlerinde listeleme ekranlarında yer alan özellik seçimlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekebilir.

Pazaryeri Monitöründe karşınıza çıkan hatalara ilişkin bazı hatalar ve çözümleri;

Pazaryeri monitöründe almış olduğunuz bazı hata mesajları ile ilgili çözümlere Döküman > Pazaryeri Entegrasyonu > Hatalar ve Çözümler alanındaki;