Satıcı Olmak

Hepsiburada Pazaryeri Platformunda Ücretsiz mağaza açılışı yapmak için http://merchant.hepsiburada.com/account/sign-up/ linki üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz.

 

Genel Bakış

Yönetim Paneli > Entegrasyonlar > Hepsiburada İşlemleri sayfasına giriniz ve sayfada da belirtilen aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayınız.

Eğer hepsiburada kataloglarında bulunmayan bir ürünü kataloglara ekleterek satışa sunmak istiyorsanız (Ürün Listesi Formatı);

 1. Hepsiburada.com satıcı hesabınızdan kategori şablonu excel dosyasını indiriniz. (Hepsiburada MPOP Ekranı > Ürün İşlemleri > Ürün Listesi Hazırla)
 2. İndirmiş olduğunuz dosyayı Entegrasyonlar > Hepsiburada İşlemleri sayfasında Yeni Excel butonuna tıklayarak açılan ekranda Excel Formatı > Ürün Listesi Formatı olarak seçip hangi kategori ve marka altındaki ürünler için kategori şablonu yükleyecekseniz o kategorileri seçiniz.
 3. Filtreleme ayarını yaptıktan sonra Hepsiburada.com'dan indirmiş olduğunuz kategori şablonu dosyasını Kategori Şablonu alanına yükleyiniz. (JET E-Ticaret Panelinde)
 4. Sonrasında sistem seçtiğiniz kategori altındaki ürünleri yüklemiş olduğunuz Kategori Şablonu excel dosyasına ekleyerek size dosyayı tekrar indirilebilir bir halde verecektir.
 5. İşlemi kaydettikten sonra İNDİR butonuna tıklayarak ilgili excel dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 6. Sonrasında Hepsiburada satıcı paneliniz ile; (Hepsiburada MPOP Ekranı > Ürün İşlemleri > Ürün Listesi Yükle) sayfasında ürünlerinizi Hepsiburada'ya yükleyebilirsiniz,
 7. Yükleme işlemi tamamlanınca MPOP ekranındaki ÜRÜN YÜKLEME GEÇMİŞİ ekranından işleminize ait işlem durumunu kontrol ediniz ve onay verilmesi gereken ürünleriniz için MPOP ekranından eşleşme onayı veriniz.
 8. Ürünleriniz Hepsiburada'ya yüklendikten sonra Hepsiburada MPOP Satıcı Panelinizden eşleşme onayı yapmanız gerekir. 
 9. Entegrasyonlar > Hepsiburada İşlemleri sayfasından "Ürünleri Eşleştir" ve "Ürünleri Aktifleştir" sayfası ile e-ticaret sitenizdeki eşleşen ürünleri toplu olarak aktif edebilirsiniz.
 10. "Hepsiburada Raporlar" sayfasından yönetim paneliniz üzerinden hepsiburadada yapılan ürün güncelleme raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer hepsiburada kataloglarında bulunan bir ürünü satışa sunmak istiyorsanız (Hızlı Ürün Listesi);

 1. Entegrasyonlar > Hepsiburada İşlemleri sayfasında Yeni Excel butonuna tıklayarak açılan ekranda Excel Formatı > Hızlı Ürün Listesi olarak seçip hangi kategori ve marka altındaki ürünler için işlem yapacaksanız o kategorileri ve markaları seçiniz.
 2. İşlemi kaydettikten sonra İNDİR butonuna tıklayarak ilgili excel dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 3. Sonrasında Hepsiburada satıcı paneliniz ile; (Hepsiburada MPOP Ekranı > Ürün İşlemleri > Hızlı Ürün Ekle) sayfasında ürünlerinizi Hepsiburada'ya yükleyebilirsiniz,
 4. Yükleme işlemi tamamlanınca MPOP ekranındaki ÜRÜN YÜKLEME GEÇMİŞİ ekranından işleminize ait işlem durumunu kontrol ediniz ve onay verilmesi gereken ürünleriniz için MPOP ekranından eşleşme onayı veriniz.
 5. Ürünleriniz Hepsiburada'ya yüklendikten sonra Hepsiburada MPOP Satıcı Panelinizden eşleşme onayı yapmanız gerekir. 
 6. Entegrasyonlar > Hepsiburada İşlemleri sayfasından "Ürünleri Eşleştir" ve "Ürünleri Aktifleştir" sayfası ile e-ticaret sitenizdeki eşleşen ürünleri toplu olarak aktif edebilirsiniz.
 7. "Hepsiburada Raporlar" sayfasından yönetim paneliniz üzerinden hepsiburadada yapılan ürün güncelleme raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

 

UYARILAR:

 • Excel dosyalarında yalnızca barkodlu ürünler yer alır. Eğer ürünlerinizin bir kısmı oluşturduğunuz excel dosyalarında yer almıyor ise bunun sebebi ürünler için barkod girmemiş olmanızdır.
 • Hepsiburada için isterseniz ürünleri tekli olarakte buradaki dökümanda belirtilen alandan listeleyebilirsiniz.

Önemli

Eğer daha önceden Hepsiburada.com'da satışa sunduğunuz ürünler varsa ve eğer ürün kodlarınız JET E-Ticaret panelinizdeki ürün kodları ile eşleşiyor ise bunun için yapmanız gereken Hepsiburada İşlemleri sayfasındayken ürünleri önce Eşleştirmek ve sonra Aktifleştirmektir

Bu işlem sonrasında sistem eşleştirebildiği ürünleri eşleştirir ve sonra ektif eder.

Fakat bu işlem için ürün kodlarınızın her iki sistemde de aynı olması şartı vardır.

Uyarı

Hepsiburada İşlemlerinde oluşturduğunuz Excel formatındaki dosyanızda eğer bir ürün görünmüyorsa;

 • Ürün Hepsiburada.com'da satışta olabilir,
 • Ürün veya ürünlere ait barkod bilgisi eksik olabilir. Ürünleriniz için barkod girmelisiniz.

Hızlı Ürün Ekleme Toplu (Video)

Hızlı Ürün Ekleme Fortmatı ile excel dosyasını oluşturma/düzenleme ve Hepsiburada MPOP paneline yükleme işlemlerini videoda gösterildiği şekilde uygulayabilirsiniz.

 

Ürün Listesi Formatı (Video)

Hepsiburada.com MPOP Panelinden indireceğiniz kategori şablonu excel dosyasını JET E-Ticaret Paneline yükledikten sonra size verilen içeriği ürünler ile doldurulmuş olan Excel dosyasını tekrar Hepsiburada MPOP Paneline yükleme işlemi için aşağıdaki videodan bilgi alabilirsiniz. Video Hepsiburada Paneline ait işlemleri göstermektedir.

Kategori Şablonu dosyasını nereden indireceğinize dair bilgi video içeriğinde mevcuttur. Kategori Şablonu dosyasını JET E-Ticaret Panelinde hangi alandan yükleyerek ürünleri excel dosyasına toplu ekletebileceğinize dair bilgi ise en üst kısımdaki maddelerde belirtilmiştir.

 

Ürünleri Yükledikten Sonra (S.S.S.)

Hepsiburada MPOP Satıcı Paneline Excel ile Ürün yükleme işlemi ne kadar sürer?

 • Ürün dosyanızı sisteme yükledikten sonra ürün listeniz ve görselleriniz katalog ekibi tarafından incelenerek hepsiburada.com kataloğuna girişi yapılacaktır.
 • Bu işlemin ortalama 7 iş günü içinde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Fakat Hepsiburada.com yoğunluğa bağlı olarak bu işlemi daha uzun sürede tamamlayabilir.
 • Ürün giriş talepleri katalog ekibi tarafından sıralı olarak işleme alınmakta olup tüm talepler en hızlı şekilde işleme alınmaktadır.
 • Tüm talepler mutlaka işleme alınmakta ve mutlaka sonuçlandırılarak talep eden satıcıya e-mail yoluyla bilgi verilmektedir.

Ürün fiyatını ne zaman gireceğim? 

 • Hepsiburada.com Katalog ekibi ilettiğiniz ürün dosyanızı ve görsellerinizi inceleyerek kataloğa girişini yapmaktadır.
 • Daha sonra kataloğa girişi tamamlanan ürünleriniz mağazanızda bulunan satışa kapalı ürünler listenize tanımlanır.
 • Tarafınıza e-mail yoluyla bilgi verilir.
 • Merchant.hepsiburada.com > Ürün Yönetimi > Listelerim > Satışa Kapalı adımlarını takip ederek ya da Listeleme Ara çubuğunu kullanarak yüklenen ürünlerinize ulaşabilirsiniz.
 • Bulduğunuz ürün satırında ilgili alanlara tıklayarak fiyat, stok ve kargoya veriliş süresi bilgilerinizi girerek satışa açabilirsiniz.
 • Sayfanın en sağ kısmındaki gri butonu yeşile çevirmeyi ve “değişiklikleri kaydet” butonuna basmayı unutmayınız.

Ürün silme işlemini neden yapamıyorum?

 • Katalog ekibi ürün dosyanızı işleme aldıktan sonra ürün silme ya da güncelleme işlemi yapılamamaktadır.
 • Ürün dosyanızı sisteme yükledikten sonra katalog ekibimiz takip eden ortalama 7 iş günü içerisinde dosyanızı işleme almayı hedeflemektedir.
 • Bu süre zarfında hepsiburada katalog ekibi ürün dosyanızı işleme alana kadar ürün silme veya düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

HB Ürün Id nedir? 

 • İlettiğiniz ürün giriş listeniz mağazanıza değil ilk adımda hepsiburada.com kataloğuna eklenir ve daha sonra mağazanıza tanımlanır.
 • Katalog ekibi ürünlerinizi kataloğa girdiğinde her ürün için tekil olarak belirlenen bir hepsiburada.com ürün numarası belirler.
 • Bu kısım katalog ekibi tarafından oluşturulacak olup tarafınızca bir işlem gerektirmemektedir.

Tekil katalog yapısı nedir?

hepsiburada.com üzerinde her ürünün yalnızca 1 defa yer almasıdır. Tekil katalog yapısı Türkiye'de yalnızca hepsiburada.com tarafından uygulanmaktadır.

Bu yapı ürünler üzerindeki barkod(EAN) bilgisiyle sağlanmakta olup kataloğa barkodsuz ürün girişi kabul edilmemektedir.

Barkod nedir/  barkod  bilgisi neden zorunludur? 

 • Uluslar arası barkodlama veri tabanına bağlı olarak oluşturulan, her ürün için tüm dünyada geçerli olan, üretim aşamasında ürünlere üretici tarafından sağlanan yaklaşık 13 haneli (ülkelere göre farklılık gösterebilir) koddur.
  • Bir diğer deyişle marketlerde kasalara okutulan barkod üzerinde yer alan numaradır.
  • Tekil katalog yapısı nedeniyle kataloğa barkodsuz ürün girişi yapılması mümkün olmamaktadır.