Genel Bakış

Pazaryerlerinde ve sitenizde fiyatlarınızı pazaryerlerine göre özelleştirmek ve farklı çözümlere ihtiyaç duyuyorsanız tüm fiyat ayarlama çözümlerini aşağıda listeledik.

Basit Pazaryeri Kâr Marjı

Eğer her pazaryeri için ayrı ayrı yüzde/sabit tutar şeklinde özel kâr marjları girebilmek istiyorsanız bu işlemi Entegrasyonlar > Pazaryeri Entegrasyonları sayfasından yapabilirsiniz.

Pazaryeri Entegrasyonları alanından girmiş olduğunuz özel kâr marjları paneldeki ürün fiyatlarını değiştirmez. Yalnızca ürünler ilgili platformlarda satışa sunulurken mevcut satış fiyatlarının üzerine belirlediğiniz oranda kâr marjı eklenerek pazaryerindeki satış fiyatı oluşur.

Bu işlemi uygulamanız halinde e-ticaret panelinizdeki ürün satış fiyatı ile ürünün satıldığı pazaryerindeki ürün satış fiyatı arasında belirlediğiniz orandaki kâr marjları kadar fark olacaktır.

Bu işlemi XML kullanıyorsanız ve her pazaryerine ayrı ayrı kâr marjı girebilmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Önce XML üzerinde eğer belirlediyseniz ürün kâr oranları ile ürün satış fiyatınızın panelinizde görüneceği fiyat belirlenecektir, sonrasında ürünü pazaryerine aktarırken Pazaryeri Entegrasyon alanından pazaryerlerine özel girmiş olduğunuz kâr marjları ürün fiyatına arkaplanda eklenerek pazaryerindeki ürün satış fiyatınızı oluşturacaktır.

Bu işleme ait örneği XML ve Pazaryeri Fiyat Örneği isimli sayfanın altında yer alan başlıktan görebilirsiniz.

* Kâr marjı hesaplamalarında kullanılan fiyat etiketi ürün Satış Fiyatı etiketidir.

Toplu Fiyat Ayarlamaları

Eğer ürünlerinize pazaryerlerine göre anlık olarak toplu fiyat değişimleri uygulamak istiyorsanız Ürünler > Toplu Ürün İşlemleri sayfasında yer alan yapılacak işlem menüsünde "fiyat" şeklinde arama yaparak her pazaryeri için ayrı ayrı fiyat güncellemeleri yapabileceğiniz seçenekleri görebilirsiniz.

Bu işlemi yapmanız halinde fiyatlar paneldeki ürün fiyatlarına anlık olarak yansır ve güncelleme için pazaryerlerine istek gönderilir. Bu tarz topu işlemlerin pazaryerlerine uygulanması biraz zaman alabilir. Bu gibi durumlarda güncelleme sürecini Pazaryeri Monitöründen takip edebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz bir XML varsa ve bu işlemi uygularsanız XML'iniz güncellediği zaman gerçekleştirmiş olduğunuz işlem eğer XML'de fiyat güncelleme özelliği kapalı değilse kaybolacaktır. Eğer bu alanı kullanmak istiyorsanız XML'de fiyat güncellemeyi kapatmanız gerekmektedir.

* Kâr marjı hesaplamalarında kullanılan fiyat etiketi ürün Satış Fiyatı etiketidir.

XML ile Kâr Oranları

Eğer sisteminizde XML kullanıyorsanız ürünleriniz XML ile çekiliyorsa XML ayarlarında yer alan Kâr Oranları sekmesinden XML'deki ürün satış fiyatı ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Bu işlem şu şekilde çalışmaktadır;

 1. XML'deki ürün satış fiyatı diyelim ki 100 TL.
 2. XML kâr oranları sayfasından 100 TL fiyat aralığı için %20 kâr marjı oluşturdunuz diyelim.
 3. XML'den ürün çekilirken 100 TL + %20 kar marjı = 120 TL olarak panelinizdeki Ürün Yönetimi sayfasına eklenecektir.

Bu işlem şu faydaları sağlar;

 • Tedarikçinin fiyat değişikliklerini takip edebilmeyi,
 • Ürünler için topu fiyat kontrolü sağlayabilmeyi.

* Kâr marjı hesaplamalarında kullanılan fiyat etiketi ürün Satış Fiyatı etiketidir.

Manuel Fiyat Güncelleme

Ürün Yönetimi sayfasından her ürün için tek tek fiyat ayarlamaları yapabilirsiniz.

Kurumsal firmalar çoğunlukla tek tek fiyat ayaralaması yapmaktadır.

XML ve Pazaryeri Fiyat Örneği

Eğer XML'den çekmiş olduğunuz ürünleri pazaryerlerine özel kâr marjları belirterek satışa sunabilmek istiyorsanız aşağıdaki örneği takip edebilirsiniz;

 1. İlk önce XML ayarlarınızda yer alan Kâr Oranları sayfasından fiyat aralıklarına göre site ve pazaryeri kâr oranlarınızı giriniz. Bu alanda girdiğiniz kâr oranlarının üzerine pazaryerlerine özel kâr marjı girdiğiniz taktirde ekstra kâr marjı ekleneceğini unutmayınız. Dilerseniz bu alandan pazaryerleri için kâr marjı girmeyebilir ve doğrudan Pazaryeri Entegrasyonları sayfasından her pazaryeri için ayrı ayrı kâr marjı girebilirsiniz.
 2. Sonrasında Pazaryeri Entegrasyonları sayfasından pazaryerlerine özel sabit tutar/yüzde şeklinde öze kâr marjları giriniz.

Örnek:

 • XML ürün fiyatı: 100 TL (tedarikçiden gelen fiyat)
 • XML kâr oranı: %20 (tedarikçiden gelen fiyata Kâr Oranları sayfasından eklediğimiz kâr marjı)
 • Buradan sonra aşağıdaki girilecek kâr marjları XML kâr marjınızı belirledikten sonra oluşan ürün fiyatının üzerine eklenecektir. Bu sebeple aşağıdaki pazaryerlerine özel kâr marjı belirleme hesaplamalarınızı buna istinaden yapınız.
 • N11.com kâr marjı: 15 TL (Entegrasyonlar > Pazaryeri Entegrasyonları > N11 alanından girilen kâr marjı)
 • Gittigidiyor kâr marjı: %10 (Entegrasyonlar > Pazaryeri Entegrasyonları > Gittigidiyor alanından girilen kâr marjı)
 • Hepsiburada kâr marjı: %25 (Entegrasyonlar > Pazaryeri Entegrasyonları > Hepsiburada alanından girilen kâr marjı)
XML Fiyatı XML Kâr Oranlı Fiyatı Ürün Yönetiminde Görünen Fiyat Pazaryeri Satış Fiyatı
100 TL 120 TL 120 TL N11 (15 TL kâr) 135 TL
100 TL 120 TL 120 TL GG (%10 kâr) 132 TL
100 TL 120 TL 120 TL HB (%25 kâr) 150 TL

XML Kâr Oranları sayfasındaki fiyat ayarlamaları ürünün panelinizde sahip olacağı fiyattır. 

* Pazaryeri Entegrasyonları üzerinden girdiğiniz kâr marjları Ürün Yönetimi sayfasındaki ürün fiyatlarında değişiklik yaratmaz. Sadece ürünlerin panelinizden - pazaryerine aktarımı sırasında arka planda kâr marjı eklenir ve pazaryeri satış fiyatınızı oluşturur.

* Kâr marjı hesaplamalarında kullanılan fiyat etiketi ürün Satış Fiyatı etiketidir.

XML/Excel için Kategori ve Marka Kâr Marjı

Eğer xml/excel kaynağı ile ürün çekiyorsanız sisteminize bunun için Entegrasyonlar > XML İçeri Aktar alanında kâr marjlarını yönetmek istediğiniz xml kaynağının detay ekranını açınız.

Açılan ekranda Eşleştirme isimli sekmeye tıklayınız.

İlgili ekranda 3 adım yer alacaktır.

 • XML kaynağındaki kategorilere göre kâr marjı ayarlama işlemi için Kategori Eşleştirme / Filtreleme isimli 2. adıma tıklayınız. Açılan ekranda kategoriler için yer alan kâr marjı alanından her kategori için ayrı ayrı kâr marjı belirleyebilirsiniz.
 • XML kaynağındaki markalara göre kâr marjı ayarlama işlemi için Marka Filtreleme isimli 2. adıma tıklayınız. Açılan ekranda markalar için yer alan kâr marjı alanından her marka için ayrı ayrı kâr marjı belirleyebilirsiniz.

Fiyat Düşürme

Eğer xml üzerinden ve/veya diğer kâr oranları alanlarından fiyat arttırmak değilde fiyatları toplu olarak düşürmek isterseniz gireceğiniz rakamsal değerlerin başına (-) eksi işareti koymanız yeterlidir.

Örnek:

 • 15 girerseniz eğer ürün fiyatı %15 artar.
 • -15 girerseniz eğer ürün fiyatı %15 azalır.