Genel Bakış

Ürünlerinizin verilerinde güncelleme sorunları (stok, fiyat vb.) yaşıyorsanız bu sorunun sebebi 2 farklı alandan kaynaklanabilir;

  1. Ürünlerinizi XML ile çekiyorsunuzdur ve xml kaynağınızda yapılan ayarları etkileyecek tedarikçi kaynaklı bir değişiklik yaşanmıştır,
  2. Ürünleriniz pazaryerlerinde listelenirken/güncellenirken hata mesajı alıyordur.

XML Kaynak Kontrolü

Ürünlerimizin verilerinde çeşitli hatalar ve/veya eksiklikler var ise ve/veya ürünlerimize ait stok, fiyat vb. bilgiler pazaryerlerinde güncellenmemiş ve stokta olmayan ürünler için sıklıkla sipariş geliyor ise eğer öncelikle XML ile ürün çekimi yapıyorsak xml kaynağımızı kontrol etmemiz gerekir.

Bazen tedarikçi kaynaklı sebepler ile xml'de kategoriler ve markalar erişilemez olabilmekte ve yenileme işlemi yaparak tüm kategori ve markaları tekrar aktif hale getirmek gerekebilmektedir.

 

Entegrasyonlar > XML İçeri Aktar menüsü altından sorun yaşadığımız ürünler hangi xml kaynağından geliyor ise ilgili xml'e ait detay ekranını açıyoruz.

Sonrasında ise açılan ekranda EŞLEŞTİRME sekmesine geliyoruz. 

Görselde gösterilen Kategori Filtreleme / Eşleştirme ve Marka Filtreleme için sırası ile ilgili butonlara tıklıyoruz.

Kategori Filtreleme / Eşleştirme ekranı açılınca açılan ekranda Kategorileri Yenile butonuna tıklıyoruz sonrasında ise tüm kategoriler aktif edilecekse Tümünü Aktif Yap butonuna tıklıyor ve en son Kaydet butonuna tıklıyoruz. 

Sonrasında aynı işlemi aynı sıralama ile Marka Filtreleme ekranında da yapıyoruz.

Bu işlemleri yaparak xml'e tedarikçi tarafından sonradan eklenen yeni kategori ve markaları çekebilir ve benzer şekilde eğer xml yapısında bir değişiklik sağlanmış ise kaybolan kategori ve marka ayarlamalarını tekrar yapılandırabiliriz.

Eğer ilgili ekranlarda sitemize/pazaryerlerine listelemek istemediğimiz marka ve kategoriler var ise o kategorileri pasif hale getirebiliriz.

Sonrasında ise XML'inizi zamanlama ayarı ile otomatik çalıştırmak yada manuel çalıştırmak sureti ile ürünlerinizi çekebilir/güncelleyebilirsiniz.

Pazaryeri Kontrolü

Eğer XML üzerinden veriler sağlıklı bir şekilde çekilmiş ise panelinize fakat panelinizden ürünler pazaryerlerine aktarılırken sorunlar yaşıyorsanız bunun içinde yapmanız gereken öncelikli işlemler;

  1. Pazaryeri API bilgilerinin doğru/eksiksiz girildiğinden emin olunuz (buradan öğrenebilirsiniz),
  2. Kategori Eşleştirme işlemlerinin yapıldığından emin olunuz (buradan öğrenebilirsiniz),
  3. Ürünü tekli olarak manuel listelemeyi deneyiniz (buradan öğrenebilirsiniz),
  4. Ürüne ait ürün güncellemelerinde alınmış bir hata var mı diye Pazaryeri Monitörü sayfasını kontrol ediniz, ilgili sayfada arama bölümüne ürüne ait ürün numarasını yazarak arama yapabilirsiniz (buradan öğrenebilirsiniz),

Eğer ürününüz tekli listeleme işlemi esnasında hata mesajı veriyor ise ve/veya Pazaryeri Monitörü sayfasında ürün için hata mesajı kaydı oluşmuş ise ürünüze ait hata mesajında belirtilen eksiklikler/hatalara göre gerekli düzetlemeyi sağlamanız gerekir.

Ürününüz eğer tekli listeleme esnasında hata mesajı verir ve listelenmez/güncellenmez ise veya Pazaryeri Monitörü'nde ürünün güncellenemediğine dair hata mesajı kaydı var ise ilgili ürün için aşağıdaki pazaryerlerine ait hata mesajları ile ilgili dökümanlarımızda belirtilen hata mesajları ve çözümlerini uygulayabilirsiniz.

Eğer aldığınız hata mesajı aşağıdaki dökümanlarda yer almıyor ise karşılaştığınız hata mesajını bizimle destek sisteminden paylaşmanız halinde gerekli kontroller sağlanarak yapmanız gereken işlem tarafınıza iletilecektir.

Hata Mesajları ve Çözümleri

Pazaryeri monitöründe almış olduğunuz bazı hata mesajları ile ilgili çözümlere Döküman > Pazaryeri Entegrasyonu > Hatalar ve Çözümler alanındaki;